Gerçek Pastane Poğaçası yapımı için güzel bir tarif buldum. İstanbul’daki eski bir pastanenin ustasından alınmış bir tarif.

Pastane poğaçasına hepimiz bayılıyoruz. Kıtırlığı, yumuşaklığı, ağızda erimesi başka oluyor. Ama genelde evde yaptığımız mayalı poğaça tarifleri daha farklı olur. Kimi ev poğaçasını daha çok sever. Kimi de yumuşak gerçek Mayalı Pastane Poğaçasına hiçbir şeyi değişmez. Daha önce de kolay pastane poğaçası tarifleri görmüştüm, ama bu tarif bana daha güzel geldi. Deneyin, bakalım siz ne düşüneceksiniz.

İşte Pastane Poğaçası tarifi resimli anlatımıyla tarifi. Bu malzemelerle 12 adet poğaça oluyor, daha fazlası için malzemeleri arttırabilirsiniz…

Pastane Poğaçası Yapımı için Malzemeler:

 • İki buçuk bardak un
 • 1 tane yumurta
 • Yarım tatlı kaşığı tuz
 • 1 çorba kaşığı kadar şeker
 • 15 gram yaşmaya (küp yaşmayanın üçte biri)  veya 1 dolu tatlı kaşığı instant kuru maya
 • Çeyrek tatlı kaşığı mahlep (Şart değil ama lezzet olarak katkısı oluyor)
 • 150 gram yumuşak hale gelmiş oda sıcaklığında margarin. İsterseniz tereyağı kullanabilirsiniz, ama ustanın tarifine göre margarin olması daha uygun oluyor.
 • Çeyrek bardak soğuk su

Poğaçanın İçi için:

 • Yarım bardak peynir. Beyaz, tulum veya kaşar peynir olabilir. Kaşar peyniri rendelerseniz iyi olur.

Pastane Poğaçası Üzerini yapmak için:

 • 1 yumurtanın sarısı
 • 1 fiske şeker

Mayalı Pastane Poğaçası Yapılışı:

 1. Eğer pastane poğaçasını elle yapıyorsanız;  un, tuz, şeker ve mahlebi geniş bir kaba alıp yaş mayayı (nohut büyüklüğünde parçalara böldükten sonra) veya kuru mayayı ekleyin.
 2. Suyu, yağı ve yumurtayı da ekledikten sonra 7-8 dakika kadar güzelce yoğurun. Yoğurduğunuz hamurunuz önce ele yapışan bir kıvamda olacak büyük ihtimalle. Ama yoğurma işlemi biterken kulak memesi kıvamından biraz daha sert ve kolay şekil verilecek kıvamda olacak.
 3. Eğer mikser ile yapacaksanız, mikserinize hamur yoğurma aparatını takın, sonra unu, tuzu, şekeri, mahlebi mikser kabına koyun. Suyu, yağı ve yumurtayı ekleyin ve makinede 4-5 dakika kadar yoğurun. Makinede de aynı kıvama gelecek hamurunuz.
 4. Yoğruma işlemi bittiğinde, hamurunuzu ağzı kapalı bir kaba alın. Ve 1 saat kadar ılık bir yerde mayalanmasını bekleyin.
 5. Beklemesi bittikten sonra, iyice unladığınız tezgah üzerinde 1-2 dakika yoğurun. Hamuru 12 tane eşit bezeye ayırıp kenara koyun.
 6. Bezeleri tezgah üzerinde yuvarlayarak düzgün yuvarlaklar şekiller oluşturun.
 7. Açtığınız her bezeyi avuç içinizle yassı hale getirip, iç malzemesini yani peynirinizi koyun.
 8. Hamuru ikiye katlayıp, yine avcunuzla bastırın. Ama poğaçanın tam kenarına değil 1 cm kadar içine bastırıp yapıştırın. Dışta kalan kısım tam yapışmadığı için hafif açık bir dudak gibi kalacak.
 9. Hazır olan poğaçaları, iyice yağlanmış bir tepsiye aralıklarla dizin.
 10. Üzerine bir bez koyup tepside 30 dakika ılık bir yerde mayalanıp kabarmasını bekleyin. Beklerken fırınınızı 180 dereceye ısıtabilirsiniz.
 11. Üzeri için, yumurta sarısı ile şekeri çırparak karıştırın. Şekerli yumurta poğaçanın üzerinin daha iyi kızarmasını sağlar.
 12. Sürdüğünüz yumurtayı çatalla çizebilirsiniz. Pastane poğaçasının üzerindeki benzer deseni elde edersiniz böyle.
 13. Üzerlerine isteğinize göre, susam veya çörekotu da serpebilirsiniz.
 14. Önceden 180 dereceye ısıttığınız fırında üstü güzelce kızarana kadar – 20 dakika kadar pişirin.

Pastane Poğaçaları pişerken eve kokusu yayılacaktır. Afiyet olsun…

Not: Tarifi, Kırk fırın Ekmek Tarifleri Kitabı sitesinden aldım. Teşekkür ediyorum…