En İyi Trileçe Tatlısı nerede satılır, nerede yenir?

Önceki yazımda Trileçe Tatlısı Tarifini paylaşmıştım. Evde trileçe yapımını denemek, trileçe nasıl yapılır öğrenmek isteyenler mutlaka deneyin derim. Çok zor olmayan bir tarif.

Ama ben evde riske atmak istemiyorum, en güzel halini arıyorum. Veye evde yapmadan önce tadını denemek istiyorum diyenler için (biraz da kendim için aslında :))

En Güzel Trileçe tatlısı nerede satılır, en iyi Trileçe tatlısı nerede diye araştırdım.

Öncelikle arkadaşım Bayrampaşa civarında bu tatlıyı satan yerler olduğunu söylemişti. Kökenleri Arnavut olanların çok yaşadığı semtlerde bulmak daha kolay olur sanıyorum. Biraz detaylı araştırıp En İyi Trileçe tatlısı nerede satılır, kısa bir liste çıkardım.

Öncelikle; Trileçe Sipariş verebileceğiniz online siteler son zamanlarda çoğalmış durumda. Bazıları kendi isimlerine ait web sitelerinde online trileçe siparişi alıyorlar. Bazıları yemek sepeti üzerinden sipariş alabiliyorlar.  Alttak listeden gidip tabak tabak yiyebileceğiniz yerler dışında, sipariş vereyim evime kadar gelsin derseniz, Google’da trileçe sipariş gibi bir arama yaparak çoğuna ulaşabilirsiniz. Veya Yemek Sepetinde kısa bir aramayla yakınınızdaki yerlerde satanları kolayca bulabilirsiniz. Online tatlı siparişi kolay bir iş değildir diye tahmin ediyorum. O yüzden trileçe siparişi vermeden bu sitelerin isimlerini vermem uygun olmaz sanırım. Ödeme işlemleri, iletişim, teslimat gibi hassas konular var. Vebal altında kalmak istemem. Ama sipariş verip deneme fırsatım olursa, tecrübe ettiğim bu siteleri de paylaşmaya çalışırım.


Baltepe Pastanesi – Fatih
(link)
Foursquare üzerinde en yüksek puanı burası almış. Baltepe pastanesinin dondurmasını küçükken çok severdim. Diğer tatlıları da çok güzel olurdu, ama küçükken Trileçe tatlısı yoktu galiba. Yeniden gidip denemekte fayda var :)
Sütçüoğlu Muhallebicisi – Bakırköy (link )
Trileçe Tatlısı ve Dondurmasının güzel olduğu söyleniyor.

Günnehar Dondurma & Profiterol – Bayrampaşa (link)
Bulunduğu semt olarak, orjinalini bilen insanların bol olduğu bir bölgede. Yani büyük ihtimalle lezzeti tutturmuş güzel bir yerdir diye düşünüyorum. Foursquare 3. sırada olması da ayrı bir avantaj.

Üsküp Simit Poğaça Trileçesi (link)
Bayrampaşa’daki bir diğer Trileçeci de burasıymış. Yenidoğan mahallesindeki yerlerinde uzun zamandır, trileçenin birçok farklı çeşidini üretip satıyorlarmış. Portakallı, vanilyalı, limonlu, kivili…

Ondo Dürüm – Alibeyköy (link)
Buradan Trileçe tatlısı yemeden kalkmayın diyenler var.:)

Küçük Vardar Dondurmacısı – Eyüp (link)
“Sırf Trileçe yemek için geliyorum” diye yorumu görünce başka söze gerek kalmıyor sanırım. Eyüp tarafına yolunuz düştüğünde mutlaka denemeli.

Vefa Pastanesi – Ümraniye (link)

Mihver Et & Kebap Restaurant  – Bayrampaşa (link)

Tatlı Konağı – Edirne (link)

Yemeksepeti.com sitesinde de Trileçe tatlısı siparişi verilebilecek lokantalar olduğunu gördüm. Yakınınızda varsa şansınızı deneyebilirsiniz.

Ayrıca Mekanist.com yada foursqure.com üzerinden de hem adres hem popülerliğe göre aramalarınızı yapıp bol bol Trileçe deneyebileceğiniz adres bulabilirsiniz :)

 

 

 

Trileçe Tatlısının Aslı:

Adı Trileçe. Balkan coğrafyasından bir  Arnavutluk tatlısı. Bazı yazılarda okuduğum kadarıyla kökeninin Latin Amerika’ya kadar uzandığı da söyleniyor.  Her şeyden önce sütlü bir tatlı olması sebebiyle çok hafif. Adını yapılırken kullanılan üç çeşit sütten alıyor. Yapımında keçi,manda ve koyun sütü kullanılıyor. Yedikçe yiyesiniz geliyor. Trileçe ustalığı ise hamurunu beyaz yapabilmek ile alakalı. O yüzden de ustaları tarifini vermek istemiyorlarmış.