Pirinç pilavı bizim sofraların vazgeçilmezlerinden. Ama kilo problemi yaşayanların kaçındığı, bol kalorili bir yemek. Kalorili olmasının sebebi de pirinçin doğası gereği.

Çok bilimsel detaylara giremeyeceğim, ama pirinç yediğimizde, içindeki nişasta veya glikozun bir kısmı sonra kullanılmak üzere yağ olarak vücutta biriktiriliyor. Yani yağ depolamamıza sebep oluyor.

Bu yüzden pirinçten uzak durmak zorunda olanlara güzel bir haber var. Sri Lankada bilimadamları bir araştırma yapmışlar. Basit bir pişirme tekniğiyle pirinçteki kaloriyi %60 azaltmayı başarmışlar.

Pişirme tekniği basit:

Pirinçin haşlanacağı su kaynamaya başladığında, pirincin ağırlığının %3 miktarında Hindistan Cevizi yağı ekleniyor ve 30-40 dakika yavaş yavaş kaynatılıyor. Piştikten sonra buzdolabında 12 saat bekletiliyor. Bu kadar.

Bilimadamları bunun detaylarını da açıklamışlar ama anlamadığım için yazamadım :)

Ayrıca bu denemenin hindistan cevizi yağıyla başarılı olduğu ve diğer yağlarla denenmediğini belirtmek lazım. Diğer yağlar ile deneyip görmek lazım diyorlarmış.

Tereyağıyla yada zeytinyağıyla bu yöntem başarılı olsa ne güzel olur.

 

Kaynak:
http://www.telegraph.co.uk/news/science/science-news/11489675/Simple-rice-cooking-hack-could-reduce-calories-by-60-per-cent.html