İyi kurabiye yapmanın püf noktaları var mıdır?

Rengarenk şeker hamurları ile süslenmiş mis gibi kurabiyeler vardır. Seyretmekten  kendinizi alamadığınız,yemeye kıyamadığınız kurabiyeler…Muhtemelen benim gibi siz de o rengarenk kurabiyeleri gördüğünüz zaman çok beğenmişsinizdir. Belki de nasıl yapıldıklarını merak etmişsinizdir. Ben bu kurabiyeleri ilk defa kuzenimin sözünde sürpriz olarak yapmıştım. O ilk yaptığım kurabiyelerim o kadar  beğenildi ki etrafımdan gelen talepler doğrultusunda kendimi biraz daha geliştirmeye karar verdim. Nasıl daha iyi kurabiye yapabilirim diyerek başladığım bu noktada şimdi   www.EveKurabiye.com isimli bir internet  sayfam Facebook.com/EveKurabiye sayfam  var. Artık ordan bu kurabiye, kek ve pastalarla ilgili siparişlere de cevap vermeye çalışıyorum.

İyi Poğaça Yapmanın Püf Noktaları da okuyabilirsiniz…

Bir sürpriz yapma hevesiyle başlayan  kurabiye serüvenimde her şey her zaman mükemmel değildi. İyi kurabiye yapmak öyle kolay bir iş değilmiş. Yanan, küçülen, kıvamı tutmayan, içi hamur kalan birçok kurabiye tepsisinden sonra mükemmele en yakın  kurabiyeleri yapmayı başardım. Deneme yanılmalar esnasında bir sürü püf noktası ve bir sürü anı biriktirdim.

Bir tanesini sizlerle de paylaşayım.Bir keresinde aldığım 25 adet kurabiye siparişini yapabilmek için arka arkaya 7 tepsi kurabiye hazırlamak zorunda kalmıştım ki hiç sormayın. Birinde kıvam tutmadı, birinin içi hamur oldu, bir tepsi yandı, bir tepside tarçının miktarı elimden şişenin düşmesi ile çok çok fazla oldu derken son tepside artık olmuştu. Son tepsi olmuştu ama ben de bitmiştim. O gün sabahtan akşama kadar kurabiye yoğuruyordum.  Sinirden ağlayacaktım neredeyse annem,eşim, babam herkes “ne oluyor 25 tane kurabiye için 7 tepsi kurabiyemi yapılırmış” diye dalga geçmişlerdi. 15 gün yaptığımız diğer 6 tepsi ziyan olmasın diye neler çektiğimizi anlatamam.Bakmayın şimdi gülüyorum o hallerime ama kurabiye deyip geçmeyin. Kurabiye yapmanında püf noktaları var. Hele bu kurabiyeler şeker hamuru ile süslenecekse ayrı bir ilgi istiyorlar.Bir kere yaptığınız kurabiyenin boyutu küçülmemeli, üzerinde çok fazla çatlama olmamalı, ağızda dağılmalı, taş gibi olmamalı. Belkide süsleme yapılan iyi kurabiyeler için en önemli özellik erken bayatlamamaları olsa gerek.

İşte size www.EveKurabiye.com sitesinde yaptığım kurabiyelerin tarifi ve püf noktaları. Buradaki püf noktaların büyük bir kısmı şeker hamuru ile süslemeye uygun  tatlı Kurabiye Tarifi içindir. Bazı püf noktalarını okurken siz de iyice abartmışsınız demeyin. Evde yapacağınız iyi bir kurabiye için bu kadar püf noktasına gerek yok tabi.(boyutu, çatlaması çok önemli olmaz)  Ama süsleme yapmayı düşünüyorsanız  iyi bir kurabiye yapmalısınız. İyi bir kurabiye yapmak için de her bir detayın ne kadar önemli olduğunu farkedeceksiniz. Umarım biraz daha olsa tecrübelerimle oluşturduğum  bu bilgiler işinizi görür.  Şeker hamurlu kurabiye tarifi için tıklayın.   

 1. Fırın önceden ısıtılmış olacak.

  Soğuk fırında kurabiyelerin önce kenarları pişiyor sonra ortası pişsin diye beklerken kurabiyelerin kenarları yanıyor. Kurabiyeler yanmasın fırınlar ısıtılsın :)

 2. Pişirme süresi

  Aslında pişirme süresi fırından fırına fark eder. Benim fırınım Luxell Börekçi turbo fanlı fırın. Kendi fırınınızın ısıtma derecesi farklı olabilir. Ben tecrübelerimi kendi fırınıma göre aktarıyor olacağım. Kurabiyeler  160 derece turbo fırında 12 dakika veya 170 derece elektrikli fırında 13 dakika pişecek. 13 dakika ve 15 dakika arasındaki o iki dakikalık önemsemediğiniz fark kurabiyelerinizin taş gibi olma sebebi olacak. Ben zaman kuruyorum.Ama unutmayın bu benim fırınım için uygun derece. Siz ilk denemenizde kurabiye için pişme süresini belirlemeniz lazım. İlk yapacağınız zaman eviniz için yapın. Dereceyi belirleyince misafirlere yapın :)  Kurabiyelerin ağızda dağılması için pişirme süresine çok dikkat etmelisiniz. Zaman önemli dikkat edin derim.

 3. Kurabiyelerim pişti mi?

  Bunu anlamak için tepsinizin ortasından bir kurabiyeyi kaldırın, altına bakın. Kurabiyenin altında pembemsi bir renk oluşmuşsa kurabiye pişmiştir. Fırınınıza göre bu süre 11-12-13 dakika dır. Benim hiç bir zaman 15 dakika olmadı. Kurabiyelerin altı pişince kendi biraz yumuşak gelebilir. Korkmayın. Fırından çıkarın bekleme  sırasında kıvam alacaktır. 2 dakika daha bekleyeyim derken taş olmasın kurabiyeler :)

 4. Turbo ayarlı fırınlarda kurabiye pişirirken neye dikkat edeceğiz.

  Benim fırınımda fan sağ tarafta dolayısıyla kurabiyeleri tepsinin sol tarafına doğru koyuyorum. Fana çok yakın olursa yakında bulunan kurabiyeler sertleşiyor.

 5. Kurabiyenin ağızda dağılması için ne yapmalı.

  Ağızda dağılan kurabiye yapmak için kullandığınız tüm malzemeleriniz oda sıcaklığında ve tam ölçüsünde olmalı. Özellikle un çok abartılmamalı.Tereyağ  dolaptan çıkmış olmamalı. Dolaptan çıkan yağ hamurda her yere eşit dağılmaz. Eritilmiş yağda kıvam tutturmak zor oluyor. Eğer yağı çıkartmayı unuttuysanız ve evde mikrodalga fırın varsa 1 dakika buz çözme kısmında yağı bekletin. Oda ısısı kıvamına gelecektir.

 6. Kurabiyelerin fırında dağılmaması için ne yapmak gerekir.

  Kurabiyeler piştikten sonra ağızda dağılmalıdır, pişerken fırında değil. Fırında dağılmasını istemiyorsanız tarif ölçülerinde oynama yapmayın derim. Malzemesi orantısız artırılan kurabiye fırında dağılacaktır. Yapacak bir şey yok.

 7. Kurabiye yaparken hangi yağ kullanılmalı

  Özellikle tadı güzel olan bir tereyağ kurabiyenizin hem kıvamını, hem tadını olumlu yönde etkiler. Margarin de kullanabilirsiniz ama ben mutfağıma margarin sokmuyorum. Tereyağ yerine sıvı yağ kullanırsanız kurabiyeler daha yumuşak olur ama ağızda dağılma denilen kıvama gelmez.

 8. Kurabiye pişerken boyutta küçülme oluyorsa

  Kurabiyeler küçülüyor ise kurabiye hamurunuzu dinlendirmemişsinizdir. Kurabiye hamurunu buzdolabında en az iki saat dinlendirmeniz gerekir. Eğer vaktiniz yoksa dondurucu kısmında yarım saat bekletin. Dinlenen kurabiyelerinizi çok fazla yoğurmadan, hamurla uzun süre temas etmeden şekillendirip serin bir yerde (buzdolabında tepsiyi 10 dakika bekletebilirsiniz)beklettiğiniz tepsiye dizin. Böylece boyutunda herhangi bir küçülme olmayacaktır. Tepsinize yağlı kağıt sermeyi unutmayın.

 9. Kurabiyeler pişerken tepside yayıldı yada büyüdü

  Kurabiyeleriniz yayılıyor ise bunun iki sebebi vardır.

  • Kurabiye hamuru ısıdan çok etkilenir. Dinlenen hamuru çok fazla yoğurursanız elinizin sıcaklığı ile hamur yumuşar ve yayılma yapar. Elinizi soğuk su ile yıkayıp kurulayın hızlıca hamura şekil verip soğuk tepsiye hamurları dizin.
  • Hamurunuzun yağı fazla gelmiştir yada eritilmiş yağ kullandıysanız kıvam olmamıştır. Çok yağ kullanmanıza gerek yok tepsinizde de yağlı kağıt olacak zaten. Kurabiyeler yapışacak diye korkmayın.
 10.  Kurabiyelerde ağzıma topak topak bir şeyler geliyor.

  Kurabiyeleriniz topaklanıyor ise unu ve diğer kuru malzemeleri elemeden koymuşsunuzdur. Kuru malzemeleri eleyerek koyarsanız hem malzemeler hava alır hemde ağzınıza topak topak un gelmez.

 11. Kurabiyeler nerede saklanmalı?

  Hava almayan cam kavanoz veya metal teneke kutuda oda ısısında saklarsanız uzun süre tazeliklerini korurlar. Kurabiye sakladığınız kaba 1-2 kesme şeker yada pirinç tanesi  koyarsanız nemi tutar ve daha geç bayatlamış olur. Ayrıca kurabiye hamurunuzun tarifinde kullanacağınız az miktardaki toz zencefil hem kurabiyenin tadını güzelleştirir, hem de bayatlamasını engeller :)

 12. Kurabiye hamuru derin dondurucuda saklanır mı?

  Evet saklanır. Yalnız derin dondurucuya küçük parçalar halinde koyun. Kullanacağınız zaman rahatlık olur.

 13. Kurabiyelerim çatlıyor

  Kurabiyeler çatlıyor ise bunun üç sebebi olabilir.

  1. Karbonat veya kabartma tozunu ölçüsünden fazla kullanmış olabilirsiniz.
  2. Kurabiye hamurunuzun kıvamını tutturamamış olabilirsiniz.
  3. Kurabiye hamurunuzun malzemelerini iyice yoğuramamış olabilirsiniz. (Ben artık yoğurma işini miksere yaptırıyorum. Elde yoğurmak daha iyi olur sanırdım ama eğer güçlü bir mikseriniz varsa mikserde yoğurulan hamurun ne kadar farklı olduğunu göreceksiniz. Merak edenler için benim mikserim Korkmaz A482-01 Retro Standlı Taslı Kırmızı Mikser )
  4. Birde bir sebep değil ama metot olarak kurabiyeleri kalıpla kesmeden önce hamuru açarken çatlamasın isterseniz hamurunuzun üstüne yağlı kağıt serin ve öylece açın. Çatlama olmayacak yada minimuma inecektir.
 14. Bayatlayan kurabiyelere ne olacak

  Bayatlayan kurabiyelerinizi puding veya supangleleri koyduğunuz tabağın dibine koyarak değerlendirebilirsiniz.
  Yada rondodan geçirip üzerine çikolatalı sos ekleyerek  küçük toplar halinde tekrar yenilebilir hale getirebilirsiniz.

 15. Kurabiye piştikten sonra nasıl soğutulacak

  Kurabiyeleri sıcak  fırından çıkarınca tel bir ızgara üzerine alarak soğutun ki tabanı hamurlaşmasın.

 16. Kurabiye kalınlığı ne kadar olmalı

  Şeker hamuru ile süsleme yapacaksanız yaklaşık 1 cm kalınlığında olmalı. Daha ince olursa süslerken kırılma yapar. Daha kalın olursa kurabiyenin içi hamur kalır.

 17. Kurabiyeler tezgahtan tepsiye alınırken kenarları şekil değiştiriyorsa

  kurabiye kalıpları ile kestiğiniz hamurları tezgahtan bir bıçak yardımı ile kaldırıp tepsiye koyun ki kurabiyelerin kenarlarında bozulma olmasın.

 18. Çubuklu kurabiye yapmak için

  Kurabiyeleri sıcak fırından çıkarttığınız zaman çubukları takın ve soğumaya bırakın. Çubuklu bir şekilde fırına koyduğunuz zaman hem çubuklar kararır hem de kurabiye piştikçe çubuğun açtığı delik bollaşır ve kurabiyeniz düşer.

İşte bunlar benim tecrübelerim. Şeker hamuru ile süslenmeye uygun tatlı iyi kurabiye için  püf noktaları. Artıları eksileri olabilir. Sizin de tecrübelerinizden elde ettiğiniz özellikle şeker hamuru ile süslemeye uygun kurabiyeler için bildiğiniz farklı püf noktaları veya kısa anektodlar varsa bizlerle paylaşın lütfen. Hep birlikte en güzel tatlara ulaşalım. Kurabiye tadında güzel günler dileğiyle…