Google her yıl yaptığı gibi yılın en çok yapılan aramalarını listeler halinde toparlayıp 2014 için yayınladı.

Yılın arama trendleri genel bakışını paylaştıkları sayfa, dünyada 2014 yılında neler olduğunun hatta aramaya yazdığımız kelimelerle bizim olanlara nasıl baktığımızı da açıklıyor aslında. Dünya Kupası’ndan, Rosetta’nın kuyruklu yıldıza inmesine, Flappy Bird’den, ALS’ye kadar birçok önemli olayı yaşadık bu sene.

2014 yılının genel arama trendlerine bakmak için bu linke tıklayabilirsiniz. http://www.google.com/trends/2014/

2014 ile ilgili bu listeler arasında en çok ilgimi çekenler tabiki yemek tarifleri.

2014’te Popülerliği Artan Yemek Tarifi Aramaları.

Listenin başındaki Mercimek Köftesi bana ilginç geldi. Yıllardır bildiğimiz yaptığımız mercimek köftesinin popülerliği bu sene artıyormuş.

Listenin sıralanışı ve arama detayları bu şekilde:

 1. Mercimek Köftesi
  Aramalar yaz aylarında azalmış kışın artmış. Demek ki Mercimek köftesini sıcak havalarda tüketmeyi sevmiyoruz. Mercimek köftesi’ni en çok arayanlar Zonguldak ve Tekirdağ’lılar aramışlar :)  Genelde bu tarz istatistiklerde İstanbul çok önde olur. Zonguldak mercimeği seviyor demek ki :)
  Mercimek Köftesi tarifini ben de paylaşmıştım. Tıklayabilirsiniz.
 2. Çıtır börek
  Böreğinin çıtır olmasını herkes istiyor tabi ki. Bu yüzden çıtır börek en çok arananlar arasında üstte. Ramazan ayında çok fazla aranmış, ama yıl sonuna doğru çıtır börek isteğimiz azalmış gibi görünüyor. Ayrıca İstanbul ve Ankara dışında çok fazla arama yapılmamış. Demek ki diğer şehirler böreklerin nasıl çıtır olacağını zaten biliyorlar.Benim de baklava yufkasından peynirli çıtır börek tarifim vardı. Okuyabilirsiniz.
 3. Yalancı Baklava
  Yalancı baklava aramaları hızlı artmış, ama çok fazla sayıda aramaya ulaşılmamış galiba, sayısal detaylar görünmüyordu.Yine de Baklava Tarifi Okumak isterseniz tıklayabilirsiniz.
 4. Helva
  Helva en çok Bursa’da aranmış. Yıl sonuna doğru da aramaları yükselmeye devam ediyor görünüyor. Helva ile ilgili aramalarda da “Helva Tarifi” ve “Helva kalori” kelimelerinin aranması hoş olmuş. Helvayı yapıyoruz, ama yine de kalorisine bakmadan yapamıyoruz. :)Helva tarifim yok, ama yediğim en güzel Tahin Helva yapan yerin linkini vereyim. İnebolu’daki Macit Helva 
 5. Cordon Bleu
  Cordon Bleu aramaları Aralık ayının ortalarında çok artmış. Nerdeyse İstanbul dışında kimse arama yapmamış. Onun dışında da enteresan bir detay göremedim sayfada.
 6. Osmanlı Şerbeti
  Ramazan ayında Osmanlı Şerbeti’ni çok fazla aramışız. Televizyonlarda özellikle haberlerde çok fazla yer almıştı. İftarda ne içmeliyiz? Sağlıklı içecek vs diye her gün Osmanlı Şerbetini görüyorduk nerdeyse. Doğal olarak merak edip bolca arama yapmışız. Popüler aramalar listesine de sokmayı başarmışız.
  TRT Geçmişten Günümüze Osmanlı Şerbetleri diye bir program bile yapmış.
 7. Saç Kavurma
  Saç Kavurma’yı en çok merak edenler sırasıyla Ankara – İzmir ve İstanbul’dan olmuş. Ve tahmin edebileceğiniz gibi, Ramazan ayı içinde ve Kurban Bayramı günlerinde çok fazla aramışız. Kurban Bayramı’nda “saç kavurma” – “kavurma nasıl yapılır” diye aramaktan doğal birşey olamaz zaten :)


 8. Firik Pilavı
  Firik pilavının ne olduğunu bilmiyordum, hemen aradım.
  Firik; buğdayın olgunlaşıp kurumadan önceki haliymiş. Adana yöresinde çok meşhur olduğunu tahmin ediyorum, çünkü Adanalılar çok aramışlar bu tarifi.
  Arda’nın Mutfağında yayınlanan Firik Tarifi’ne bakabilirsiniz.
 9. Pırasa Yemeği
  Pırasa’nın kış sebzesi olduğunu kanıtlar şekilde yazın hiç aranmayan Pırasa Yemeği Kasım’dan sonra bol bol aranmış. En çok İzmir’liler “pırasa nasıl yapılır” diye Google’a sormuşlar.
  Pırasa Yemeği tarifi arıyorsanız tarifime bakabilirsiniz.
 10. Ağlayan Pasta
  Diyarbakırlılar Ağlayan Pasta arıyorlar. Nedenini çok merak ettim. Acaba Diyarbakır’a özel bir tatlı mı?