Şeker hamurunu ilk baştan beri hep hazır satılanlardan alıyorum.

Uzun süredir evde yapabileceğim, gerçeğine yakın bir şeker hamuru tarifi arıyordum.

Bu tarif tam da aradığım gibi, glikoz hariç diğer malzemeler kolayca bulunabiliyor.

Glikoz da isterseniz internetten, isterseniz Eminönü’ndeki pasta malzeme satan yerlerden bulunabiliyor.

Güncelleme: Yazıyı yazmamın üzeriden epey zaman geçti. Kurabiyelerime ve Pastalarıma ait bir sitem ve Facebook sayfam var artık. Yaptığım kurabiyeleri görmek isterseniz sayfalarımı ziyaret edebilirsiniz. lütfen ziyaret edip sayfamı beğenirseniz sevinirim.


Malzemeler:

  • Yarım kilo çok ince çekilmiş pudra şekeri (Pasta malzemeleri satan yerlerden alırsanız çok daha iyi olur. Marketlerden alacağınız pudra şekerlerini iyice rondodan geçirip güzelce elemeniz gerekiyor.)
  • 1 adet yumurta beyazı
  • 2 silme yemek kaşığı glikoz

 

Şeker Hamuru Yapılışı:

  • Pudra şekerini bir kabın içine eleyin.
  • Glikoz oda sıcaklığında katı bir malzeme olduğu için hafifçe ısıtılması gerekiyor.
  • Glikozu mikrodalga fırında 10-15 saniye ısıtın. Fazla ısınmamasına dikkat edin. (Mikrodalganız yoksa benmari usulü ısıtabilirsiniz)
  • Elediğiniz pudra şekerinin yarısını başka bir kaba alın. Ortasında bir çukur yapın. Isıttığınız glikozu ve  yumurta akını ekleyin.
  • Malzemeleri iyice karıştırın. Karıştırırken tahta kaşık kullanın. Daha sonra pudra şekerinin kalanını da kaşık kaşık ekleyerek, hamuru elinizle yoğurmaya devam edin.
  • Yoğun kıvamlı, ele fazla yapışmayacak bir hamur olana kadar şeker ekleyip yoğurmaya devam edin. Yarım kilo şekerin tümünü kullanmak zorunda değilsiniz. Hamurun kıvamına gelmesi yeterli.
  • Hamur ideal kıvama geldiğinde hemen streç filme sarın. Ve hava almayacak kapaklı bir kaba koyun.

İçinde çiğ yumurtanın akını kullandığımız için uzun süre saklayabileceğiniz bir hamur değil. Havayla temas ettiğinde çabuk kurumaya başlayabiliyor. Şekillendirirken hızlı davranmanız gerekecek. Tüketilecek zamana yakın kutudan çıkarıp süslemenizi yaparsanız iyi sonuç alırsınız. Yaptıktan sonra da aynı gün içinde tüketilmesine dikkat ederseniz iyi olur.  Uzun süre saklanacak hatıra kurabiyeleri gibi yerlerde kullanılabilecek bir hamur değil.

Afiyet olsun…

 

Doğum günü kurabiyeleri, söz kurabiyeleri, nişan kurabiyeleri, kına kurabiyeleri, doğum-babyshower kurabiyeleri, 1 yaş kurabiye ve pastaları, nişan pastaları, nişan-düğün kurabiyeleri, geçmiş olsun-bayram-tebrik kutlama kurabiyeleri.
Tüm bu kurabiye çeşitlerini görmek için sayfalarıma bekliyorum:

www.Facebook.com/EveKurabiye 
www.evekurabiye.com