Baharın gelmesiyle birlikte diyet listeleri de tekrar popüler olmaya başladı. Yaza girerken kilo vermek isteyenler, bikinime rahat gireyim, yazın ince görüneyim diyenler, kışın rehavetini üzerimden atayım, yaza zinde gireyim diyenler…

İnternette dolaşan bir sürü diyet listesi var. Bunların en popüler olanlarını yazmaya çalıştım.

NOT: Aşağıdakiler sadece bilgi amaçlı, internette aramalarda popüler olan diyetlerin bir derlemesi. Açıklama metinleri de yine internette ilgili sitelerden alınan bilgiler. Bu bilgiler de yanıltıcı olabilir. Mutlaka hangi diyetler sağlıklı, hangileri zararlı, iyice okuyup araştırmadan denemeye çalışmayın.

Diyetin kendisi normalde  zararsız olsa bile, her insanın yapısı farklı olduğundan hiçbir fayda göremeyebilirsiniz, hatta zarar da görebilirsiniz. En iyisi bir uzmana danışarak kendinize uygun bir diyete başlamak.

İşte bu yılın popüler diyetlerinden bazıları:

 

Dukan Diyeti


Dr. Pierre Dukan
tarafından geliştirilen ve tüm dünyada ‘aç kalmadan zayıflama yöntemi’ olarak bilinen yöntemini Dukan Diyeti adlı kitabında paylaşıyor. Bu kitapta Dr. Dukan, aç kalmadan nasıl kilo vereceğinizi bahsediyor.

Dukan Diyeti şimdiden tüm Avrupa’yı sarmış ve bir çok ünlü bu diyetteki teknikleri deneyerek ideal formuna kavuşuyor. Prenses Kate Middleton bile bu yöntemi uygulayanlar arasında.

Dukan Diyeti, aslında Atkins diyetinin temeli olan düşük karbonhidrat tüketimine dayanıyor; ancak bu yeni akım haftada altı gün istediğinizi yiyebileceğinizi söylüyor.  Peki, nasıl işliyor? Dukan diyetinin dört aşamasına bir göz atalım…

Daha fazla detaylı bilgi için tıklayın. 

 

Elma Diyeti

Elma diyetinin sloganı “6 günde 5 kilo verin” .

Çok iddialı bir diyet gibi görünüyor.

Diyetisyen Tammi Flynn’in önerdiği elma yemek ise kadınların istedikleri gibi hem formda kalmalarını hem de kolayca zayıflamasına yardımcı oluyor. Özellikle her öğünden önce elma yiyen kişiler etkili bir biçimde kilo veriyor. Tammy Flynn’in elma diyeti nasıl yapılır ile alakalı bir de kitabı var.

Daha fazla detaylı bilgi için tıklayın.

 

Karatay Diyeti

“Karatay” ne demek acaba diye merak ettim bu ismi görünce.

İstanbul Bilim Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğretim üyesi Prof. Dr. M Canan Efendigil KARATAY’ın yazdığı kitaptan geliyorumuş bu isim.

Kitabın ismi Karatay Diyeti – Bilimsel Gerçeklerle Kilo Vermenin ABC’si…

Kitabın arka kapağında şöyle yazıyor: “Bu kitap, klasik bir diyet kitabı değil. “Kibrit kutusu”, “iki yemek kaşığı” gibi anlamsız ölçülerle insanları strese sokmuyor. Karatay Diyeti bir yaşam biçimi. Yıllardır pazarlanan beslenme balonlarını patlatıyor, doğru beslenmenin ne demek olduğunu anlatıyor.”

Daha fazla detaylı bilgi için tıklayın.

Ancak araştırıken şöyle bir haber de gördüm. Dikkatli olmakta fayda var.

http://www.haberturk.com/polemik/haber/694415-karatay-diyetine-bakanlik-el-koydu

 

İsveç Diyeti

www.isvecdiyeti.net sitesinde yazan bilgiler şu şekilde:

Bu diyet özellikle iki ana probleme çözüm getiriyor. Bunlardan ilki sorunsuz hızlı kilo verdirmesi, ikincisi ise verilmiş olan kiloların iki yıl süresince geri alınmaması. İki yıl boyunca kilo alınmamasının sebebi ise diyetin metabolizmada yarattığı değişimlere bağlanıyor.

Bu diyetin süresi 13 gündür. Rigshospitalet adlı bu diyet, tam olarak uygulanırsa iki haftada 7-20 kilo verdirebilmektedir.

Bu diyetin kuralları şöyle:

Ekstra çay, kahve ve meşrubat kullanılmayacak, günde minimum iki litre su içilecek, diyet 13 günden uzun, 6 günden az uygulanmayacak.3 aydan kısa bir sürede aynı diyet tekrar edilmeyecek ve en son olarak da aynı gün içinde öğle ve akşam yemekleri ile yer değiştirilebilecek.

İsveç Diyetine Getirilen Eleştiriler

Bazı uzmanlara göre, çok düşük kalori alındığından, vücuttan aşırı su ve kas kaybı yaratan bir diyettir.

En önemli sıkıntı ise, halsizlik ve tansiyonun düşmesidir. Yeterli vitamin ve mineraller alınmadığı takdirde sağlık sorunlarına neden olabilir. Kalıcı tansiyon, böbreklerde kronik sorunlar, kalp ritim bozukluğu ve psikolojik rahatsızlıklara sebep olabilir.

Diyetin detayları ve günlük listeleri de sitede mevcut.

Daha fazla detaylı bilgi için tıklayın.

 

Lahana Diyeti / Lahana Çorbası Diyeti

Kadınlar arasında lahana çorbası olarak anılan bu sebze çorbalı diyet, mucizevi bir biçimde bir haftada tam 8 kilo verdiriyor!!!!! Kimi diyetisyenler vücudun bu kadar kısa sürede kilo vermesine karşı çıksa da henüz hiçbir diyetisyen böylesine kısa sürede kilo verdiren bu diyetten kadınları alıkoyamıyor. Yalnız bu diyeti yaparken kendinizi çok fazla yormamalı, bol su içmeli ve ekstra vitamin almalısınız.

Bu diyete özel çorbanın tarifi şu şekilde:

Özel çorba

Malzemeler: 6 adet soğan, kereviz, lahana, biber, domates, patlıcan, kabak, enginar, havuç, maydanoz vs. az tuz

Yapılışı: Bütün sebzeleri ufak ufak doğradıktan sonra çorba olacak şekilde su ilave ederek düdüklü tencerede pişirin. Daha sonra dilerseniz blender’da ezerek krema kıvamına getirebilirsiniz.

Daha fazla detaylı bilgi için tıklayın.

 

Protein Diyeti


1-10 gün arasında değişen bir dönemde on ayrı kategoriden gıdalarla beslenme hakkınızın olduğu saf protein diyeti ile sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturabilirsiniz. 

Bu on kategoriden hangisi hoşunuza giderse, sınırsız olarak ve günün istediğiniz saatinde tüketebilirsiniz. Bu gıdaları birbiriyle karıştırmakta da serbestsiniz. Bu gıdalar arasından, diğerine hiç dokunmadan yalnızca istediklerinizi seçebilir hatta bir öğün veya gün boyunca bunlardan yalnızca birini de seçebilirsiniz.

Listeye mutlaka sadık kalın. En ufak bir sapma, küçücük bir kaçamak, sınırları azıcık aşmak, ne kadar önemsizde görünse, bir balona iğneyle dokunmaya benzer. Zararsız gibi görünene bir kaçamak, bu sınırsız yeme özgürlüğünüzü kaybetmenize yol açacaktır.

Daha fazla detaylı bilgi için tıklayın.

Yukarıdaki özel diyetler dışında bir de ünlü uzman doktorlarımızın adlarıyla internette bir çok diyet bulabilirsiniz. Bu doktorlarımızın aslında bir çok diyet önerileri var. Bunlar için kendi sitelerine girip size uygun olanları seçebilirsiniz.

 

Ender Saraç Diyeti

Resmi sitesi gibi görünüyor ama emin değilim.

http://www.endersarac.com.tr/

Ahmet Maranki Diyeti

http://www.maranki.com/

İbrahim Saraçoğlu Diyeti

http://www.profsaracoglu.com/

 

Tekrar Not: Yukarıdaki bilgilerin tümü popüler diyet isimlerinin internette bulunan kaynaklardan alınmış bilgileridir. Uygulamadan önce mutlaka bir uzmana danışmalısınız.