Süt reçeli, sütün içinde şekerin karamelize hale gelmesiyle yapılıyor. Bu arada süt yoğunlaştığı için reçel kıvamında, rengi güzel, tadı güzel bir tatlı elde etmiş oluyorsunuz.

Kahvaltılarda tüketmek için ideal. Ayrıca tatlılarda da malzeme olarak kullanılabilir. Süte göre daha kıvamlı olduğu için çok değişik kullanımlar çıkabilir.

İçindeki şekere rağmen süt olduğu için faydası da bol. Şeker miktarını kendinize göre azaltarak farklı kıvamlar elde edebilirsiniz.

Yurtdışındaki tariflerde bol bol adı geçen Condensed Milk de Süt Reçeline benziyor sanırım. Condensed Milk nasıl yapılır diye kısaca bakmıştım. Sütü uzun süre kısık ateşte ısıtıp içindeki su buharlaşınca, süt uzun süre dayanabilecek kıvama geliyor. Dilediğiniz zaman kullanabiliyorsunuz.

Süt reçeli de aynı şekilde, buzdolabında bir kaç ay dayandığı söyleniyor.

Gelelim süt reçeli tarifine

Süt Reçeli Malzemeleri

  • 1 litre süt
  • 1 bardak toz şeker
  • 1 silme çay kaşığı kabartma tozu

Süt Reçeli Nasıl Yapılır?

  • Sütü derin bir tencere koyun. Kabartma tozu eklenince epey kabarıyor.
  • Toz şekeri ekleyin ve kaynatmaya başlayın.
  • Süt kaynadığında kabartma tozunu ekleyin.
  • Ateşi kısığa alarak kaynatmaya devam edin. Ara ara karıştırarak 45 dakika – 1 saat arasında kaynatın. Karıştırmazsanız şeker yanıp dibi tutabilir.
  • Muhallebiden daha cıvık bir kıvama gelene kadar kaynatmalısınız. Bu arada sütün rengi altın sarısı şekline de dönecek. Rengi ve kıvamına dikkat ederek kaynatın yani.
  • Sonra saklayacağınız kavanoza yada kaba aktarın. Soğumasını bekledikten sonra kapağını kapatabilirsiniz.
  • Süt reçeli güzelce kaynadığı için uzun süre dayanacaktır. İstediğiniz zaman tüketebilirsiniz.

 

Süt reçelini yaptıysak sütün faydalarını da eklemek iyi olur.

Sütün 8 faydası

1. Göbek yağlarını yakıyor

Yağlanma genellikle önce göbek ve bel bölgesinde başlıyor. Buna karşı sütün içindeki kalsiyum yağ yakımına yardımcı oluyor. Günde 1-2 bardak yağlı süt tüketerek yağlarınızdan kolay kurtulabilirsiniz

2. Kemikleri güçlendiriyor

Süt hem mineral hem de kalsiyum açısından çok zengin. Kalsiyum demek de kemiklerin güçlenmesi demek. 1 litre süt, 10 kilo etten daha fazla kalsiyum içeriyor.

3. Cildin yaşlanmasını önlüyor

Sütün içindeki proteinler, A vitamini ve çinko sağlıklı ve güzel bir cilt için çok faydalı. Ayrıca süt cildin nem dengesini de düzenliyor.

4. Beyninize enerji veriyor

Süt beyin için de faydalı ve beyninize gereken enerjiyi sağlayabiliyor.

5. Kalp-damar sağlığı için gerekli

Yağsız veya az yağlı süt vücuda daha fazla kalsiyum sağlıyor. Kalsiyum da tansiyonu düşürüyor. Hatta kalp-damar hastalığı riskini de azaltabiliyor.

6. Kandaki Kolesterolü düşürüyor

Az yağlı süt tüketmek kandaki kolesterolün düşmesine yardımcı oluyor

7. Kronik bronşit ve bağırsak kanserini önlemede yardımcı

20 yıl boyunca 2000 kişide yapılan bir araştırmada; günde 2-3 bardak süt içenlerde bağırsak sorunlarına, hatta bağırsak kanserine az rastlandığı görülmüş. Ayrıca başka bir araştırmada, süt tüketen kişilerde kronik bronşite çok rastlanmadığı ortaya çıkmış.

8. Osteoporozdan koruyor

Osteoporoz, en sık görülen kemik hastalığı olarak biliniyor. 50 yaş sonrasında, kadınların %50 – erkeklerin %25’i osteoporoza bağlı kırıklar yaşıyorlar. Bunun önüne geçebilmenin en iyi yolu da kalsiyum ve D vitamini almak. Günde 2-3 su bardağı süt kalsiyum alımı için öneriliyor.