“Kek Pişirirken ipucuna gerek mi var? Kek yapmak en kolay şey” demeyin… Canımız istediğinde, yada acelemiz olduğunda hemen çırpıp yapıveriyoruz ama güzel kek pişirmek için bazı noktalara çok dikkat etmek gerekiyor. Düzgün şekilde kekin kabarması için ne yapmalı, kekin her tarafının eşit pişmesi, kekin hamur olmaması için ne yapmalı, kekin içi neden hamur kalır, kekin yoğunluğunun kıvamında olması gibi şeyler, hep bu ipuçlarına bağlı aslında. Genelde tariflerde bu ipuçları yazabiliyor, yine de bazı önemli noktalarına dikkat etmezseniz hiç istemediğiniz sonuçlar çıkabiliyor. En basitinden fırını değiştirince bile aynı keki tutturamadığınız olmuştur.

İşte bu yüzden, İyi Bir Kek Pişirmek için ipuçlarını bir arada toparlamak istedim;

Bu ipuçlarını alışkanlık haline getirdiğinizde artık yaptığınız keklerde sürprizle karşılaşma ihtimaliniz kalmayacak. İpuçları genel tariflere yönelik. Yapacağınız tariflere uymanız da çok önemli. O yüzden yapacağınız kek tarifini iyi seçmenizi öneriyorum. Tarifleri yazılırken bu ipuçlarına dikkat edildiyse, zaten alttakilerin çoğunu size yaptırmış olacaktır.

İpuçlarını 4’e ayırarak yazmaya çalıştım. Kek pişirme öncesindeki hazırlıklar ve malzemeler hakkında. Sonrasında kekin hazırlanması. Fırın-kalıp hakkında . En son ve kekin pişirilme aşaması…

Kek pişirmeye hazırlık ve malzemeler

 1. Önce tabi ki güzel ve denenmiş bir kek tarifine ihityacınız var.
 2. Kek yapmak için gereken malzemeler; Çırpmak için bir kap, çırpmak için mikser, un elemek için elek, ölçü için kaplar, kaliteli bir kalıp ve güzel bir fırın.
 3. Kek pişirmek için kullanılacak malzemelerinizin oda sıcaklığında olması en idealidir. En azından hepsinin eşit ısıda olmasını sağlayın.Soğuk malzemelerle kekiniz iyi kabarmaz. O yüzden kekin iyi kabarması için malzeme sıcaklıklarına çok dikkat edin.
 4. Margarin veya tereyağı kullanacaksanız eritmeden oda sıcaklığında yumuşak hale getirin.
 5. Kekinizi çırpmak için cam veya porselen kap kullanın.
 6. Fırında vermeden önce fırınınızı mutlaka önceden ısıtın. Genel olarak kekler 160-180 derece arasında pişiyor.
 7. Kullanacağınız malzemeleri kaliteli seçmeye özen gösterin. Un-yumurta-kabartmatozu gibi malzemelerin kalitesi kekinizin kalitesini çok etkiler.
 8. Alüminyum kek kalıpları ısıyı daha güzel dağıttığı için, silikon-tefoln-cam kalıplardan daha güzel pişirmenizi sağlar

Kekin Yapılışı

 1. Kekinizin hamurunu hazırlarken malzemelerin ekleniş sırasına çok dikkat edin. Her tarifte bu farklıdır. Bazen tümü aynı anda eklenir, bazılarında belirli bir sıra vardır.
 2. Malzemelerin iyice karıştırılması kek yaparken çok önemlidir.
 3. Yumurta ve şekeri iyice uzun süre çırpmalısınız. Hem şeker iyice erimiş olur, hem kıvamı güzel olur. Hem de kek piştikten sonra kekiniz yumurta kokmaz. Yumurtanın akı ve beyazı ayırarak da çırpabilirsiniz.
 4. Mikserle çırpıyorsanız, deviri önce düşük tutun, sonra yüksek devirde uzun süre çırpın.
 5. Un, vanilya, kabartma tozu gibi kuru malzemeleri mutlaka elekten geçirerek ekleyin. Bu malzemeleri unla birlikte elerseniz, daha da iyi karışmış olur. Kek kabarması için bu ipucu önemli maddelerden biri.
 6. Keke un ekledikten sonra çok fazla karıştırmayın. Bir kaşık ile kısa süre karıştırmanız yeterli. Böylece kekiniz, yumuşak ağızda dağılan bir kek olur. Kekin iyi kabarması için karışımın fazla sönmemesi gerekir. Özellikle kabarmayan kek yapmak istiyorsanız karıştırabilirsiniz.
 7. Kek hamurunun kıvamı boza kıvamında olmalı.
 8. Kek tarifinizde margarin yerine sıvıyağ kullanmak isteyebilirsiniz. Klasik keklerde, kullanılacak süt miktarının yarısı kadar sıvı yağ kullanabilirsiniz tarifte.
 9. Kekin şeker miktarı az olursa çabuk bayatlar. Fazla olursa daha geç bayatlar kekiniz.
 10. Kekiniz çok yağlı oluyorsa, veya kekin yağ oranını azaltmak isteyebilirsiniz. Tarifteki yağ miktarını azaltabilirsinizi. Eksilttiğiniz yağın yarısı kadar yoğurt ekleyerek kekin kıvamını bozmadan tarifinizi değiştirebilirsiniz.
 11. Tarife sonradan kakao ekleyecekseniz, un miktarını koyacağınız kakao kadar azaltmalısınız.
 12. Süt kullanılan kekler daha ıslak kıvamlı, yoğurt kullanılanlar daha süngerimsi kıvamda olur. Browni gibi kekler süt ile, cevizli-üzümlü keklerde yoğurt daha iyi sonuç verir. Sünger kek, pandispanya kek türünden bir tarifiniz varsa yoğurt kullanılması daha mantıklıdır.
 13. Keke birkaç damla limon veya biraz limon kabuğu rendesi eklemek, kekinizi daha iyi kabartır. Limonun içindeki asit, kabartma tozunu daha iyi aktifleştirir. Kek güzel kabarmıyorsa bu limon ekleme ipucunu deneyebilirsiniz, belki kabarmayan keklerinizin çözümü birkaç damla limondur.
 14. Fındık fıstık gibi malzemeler keke en son ekleyin.
 15. Meyve parçaları ve çikolata parçaları da en son eklenmeli. Bunlar da kuru olmalı.  Un veya nişasyaya buladıktan sonra eklerseniz, pişerken dibe çökmez.
 16. Kek kalıbınızı yağlayıp unlayın. Kakaolu keklerde, renk uyumu için un yerine kalıba kakao serpebilirsiniz. Kek pişerken kalıba yapışmazsa, kekin yukarı yükselmesini engelleyecek bir güç olmayacak. O yüzden de olabildiğince kekiniz kabaracaktır.

Kek pişirmek için fırın ve kalıp;

 1. Kek pişireceğiniz kalıbın tabanı kalın olmaması gerek. Altı zor pişeceği için, üzeri piştiğinde kekin içi hamur kalır. Kek pişirirken, kekin içi hamur kalıyorsa farklı bir kalıpta kekinizi pişirmeyi deneyebilirsiniz. Kekin içi neden hamur kalıyor diye kullandığınız kalıbı suçlayabilirsiniz böylece.
 2. Kalıbın büyüklüğü pişme için önemlidir. Kek karışımı, kalıbın yarısından az olmamalı. En fazla da üçte ikisine kadar doldurulmalı. Az olursa yeterince kabaramaz. Çok dolu olursa da hem içi pişmez, hem de kabarınca kek taşma yapabilir.
 3. Kağıt veya silikon muffin kalıplarında kekler daha kısa sürede pişeceği için süreye dikkat etmelisiniz.
 4. Kekinizde, rendelenmiş mevye gibi malzemeler varsa, kalıbınızın yayvan olması gerekir. Bu şekildeki keklerin, yüksek kalıplarda içleri çiğ kalabiliyor.
 5. Fırınınızın her tarafı eşit pişiren, ısısı düzgün ayarlanabilen bir fırın olması iyi olur. Her fırının pişirmesi farklıdır. O yüzden fırınınızı iyice tanımalısınız. Ne yaparsanız yapın, kekin içi hamur kalıyorsa fırınınızı kontrol ettirebilirsiniz. Yaptığınız keki farklı bir frında bir kez pişirmeyi deneyin. Farklı fırında kekin içi hamur kalıyorsa, malzemelerinizi yada tarifinizi gözden geçirmeniz gerekir. Fırını değiştirince kekin her tarafının eşit pişmesini başardıysanız, kendi fırınınızda bir sorun olabilir.

Keki Pişirirken İpuçları;

 1. Kek kalıba döküldüğünde hemen fırına verilmeli.
 2. Kek fırına verilmeden önce mutlaka fırın önceden ısıtılmış, ısı ayarına getirilmiş olmalı.
 3. Kek pişerken ilk 20-30 dakika fırının kapağını kesinlikle açmayın.
 4. Son 6-7 dakika kadar yüksek ısıda piştikten sonra, 10 derece kadar fırını kısıp içinin daha iyi pişmesini sağlarsınız.
 5. Kekinizi fırının alt kısmında pişirmeye başlayın. Böylece üstü yanmadan içi daha iyi pişer. Daha sonra üst rafa alınabilir.
 6. Kekin üzeri erken ve fazla kızarmaya başlarsa, üzerine folyo örtün.
 7. Kekin pişip pişmediğini anlamak için bir kürdanı keke batırın. Yapışmadan kuru şekilde çıkarsa kek pişmiştir.
 8. Kek piştiğinde fırından hemen çıkarmayın. Fırının kapağını açıp biraz bekletin. Kek soğukla hemen temas ederse sönebilir.
 9. Fırından çıkardığınızda düz zemine koymayın. Izgara benzeri bir şey üzerine koyun. Beklerken kekin için hamur olmamış olur.
 10. Kalıbı ters çevirip koyun ve kalıbın üstüne de ıslattığınız bir bez koyun. Bu şekilde beklerse kalıptan kolay çıkar.
 11. Tam soğumadan ılıkken kalıptan çıkarabilirsiniz. Sıcakken çıkarmaya çalışırsanız dağılır.

 

 

Özetle; bu sayfada anlatmaya çalıştıklarımla alttaki sorunlarınıza çözüm olmayı umuyorum.

Kekin kabarması için neler yapılmalı, kekin her tarafını eşit pişirmek için neler yapılmalı, kekin hamur olmaması için ne yapmalı, kekin içi neden hamur kalır, kek kabarmıyorsa ne yapılır, kek neden kabarmaz, kek kalıbı nasıl olmalı, yumuşak kek nasıl yapılır, sünger kek nasıl yapılır, pandispanya kek nasıl yapılır, kekin üstü yanıyorsa ne yapmak gerekir, kekin altı yanıyorsa ne yapmak gerekir…

Bu ipuçlarına ek olarak kek pişirme hakkında sizin de önerileriniz varsa paylaşabilirsiniz. Kek ile ilgili yaşadığınız sorunları da yorum olarak sorabilirsiniz. Mutlaka yardımcı olmaya çalışırım biliyorsam.

Hepinize kolay gelsin…