İyi poğaça yapmanın ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Çeşit çeşit poğaça tarifleri var hepimizin tarif defterinde ama iyi poğaça nasıl yapılır diye her tarifte ayrı birer püf noktası vardır eminim. Bazı poğaçalar yumuşak olur, bazısı daha kıtır, bazısı az yağlı olur bazısı bol yağlı. Ama genel olarak iyi poğaça yapmak için dikkat etmeniz gereken şeyler çok değişmez. Poğaçalarınızın tam kıvamında olması için aşağıdaki ipuçlarını bir kenara not almanızı tavsiye ederim.

Mayalı Poğaça tarifi , Karaköy Poğaçası tarifi veya Gerçek Pastane Poğaçası tarifi deneyebilirsiniz.

İşte iyi poğaça yapmanın püf noktaları.

 1. İyi Poğaça yapmak için ilk püf noktası, kullandığımız malzemelerin taze olmasıdır. Kullanacağınız malzemelerin son kullanma tarihlerine bakmalısınız. Poğaça yaparken kullandığımız malzemelerden bir tansei bile kötü olursa, poğaçanızın kötü olması kaçınılmaz.
 2. Kullandığınız malzemeler mutlaka oda sıcaklığında olmalı.
 3. Poğaça yaparken kullandığımız su ve sütün soğuk olmaması, ılık olması gerekir.
  Kolay Pastane Poğaçası Tarifi
 4. Poğaça yaparken genelde instant maya, yaş maya veya kuru maya kullanılır. Bunların kullanımında da dikkat edilmesi gerekenler var.
 5. İnstant mayayı direk olarak malzemelerin içine ilave edebilirsiniz.
 6. Yaş mayayı önce ılık su veya ılık süt içerisinde eriterek, mayanın aktif olmasını beklemek gerekir.
 7. Yaş mayanın taze olduğunu anlamak için, parmaklarınız arasında ezin. Elinizde dağılıyorsa mayanız taze demektir.
 8. Kuru mayayı kullanmadan önce,  ılık su içinde eritin. İçine biraz toz şeker ekleyin ve 10 dakika bekleyin. Şekerle birlikte mayanız aktif hale gelecek.
 9. Poğaça yaparken kullandığımız toz şeker hamurun mayalanmasını hızlandırır. Mayadaki yararlı biyotikler şekerle beslendikleri için maya daha iyi çalışır. Ve şeker hamura da lezzet katar.
  Pastane Ustasından Gerçek Pastane Poğaçası Tarifi
 10. Un ve benzer toz malzemeleri elekten geçirerek kullanın. Eleyerek malzemenin hava almasını sağlarsınız ve topaklanma daha az olur.
 11. Hamurunuzu yoğurduğunuzda kıvamı, hafifçe ele yapışır şekilde olması gerekir.
 12. Hamuru yoğurduktan sonra üzerini hava almayacak şekilde, streç filim veya poşet ile örtüp, ılık bir yerde yarım saat – bir saat arasında mayalandırın.
 13. İyice yoğurulup mayalanan hamur elinizle tutup çektiğinde esnemesi gerekir. Hamurunuz kopmuyorsa şekillendirmeye hazırdır.
  Kolay Pastane Poğaçası Tarifi
 14. Ayrıca hamura parmağınızı batırınca, hamur eski haline geliyorsa hamurnuzun kıvamı tamam demektir.
 15. Mayalanan hamura şekil verdikten sonra geciktirmeden üzerine yumurta sarısını sürün.
 16. Fırın tepsisine koyduğunuz poğaçaları tepside de 10-15 dakika daha mayalandırmalısınız.
 17. Poğaçaları fırında sabit bir sıcaklıkta pişirmiyoruz. Önce 70 derece civarında 15 dakika ısıtıp, poğaçaların kabarmasını sağlıyoruz. Sonra sıcaklığı 180 dereceye alıp 15 dakika kadaar pişirin. Piştikten sonra da fırında hiç bekletmeden çıkarmalısınız.
 18. Fırından çıkar çıkmaz tüketmeyin, çok sıcak yenince hamur gibi olabilir. Biraz ılımasını beklerseniz tadına doyulmaz.

Afiyet olsun…

 

İyi Kurabiye Yapmanın Püf Noktaları