Bu patates içinde yumurtalar özellikle haftasonu kahvaltıları için çok güzel bir tarif. Alttaki patates sepeti kısmının içi yumuşak,  dışı da çıtır çıtır. Ayrıca fırında yapıldığı için gayet sağlıklı ve hafif.

Hazırlamaya başlayalım.

Çok vaktim yok, çok daha kısa bir tarif isterseniz  Fırında Kolay Kumpir Tarifi‘ni deneyebilirsiniz.

Malzemeler kolay:  Patates, Yumurta, Tuz – karabiber, Sıvı yağ…

Malzemeler için miktar vermek zor. Muffin kalıbında yapacağınız için, kalıbınızın boyutlarına göre malzemeleri ayarlamanız iyi olur. 12 yumurta için, 3-4 tane patates yeterli olacak gibi.

Önce patatesleri biraz haşlayın. Ama tam haşlanmasın. Yumuşayacak ama hafif bir kıtırlığı kalacak. Çıtırlaştırmak için ve yumurtayla beraber tekrar pişeceği için tam olarak haşlanmaması gerekiyor.

Patatesleri haşladıktan sonra iyice soğumaya bırakın. Hatta bir akşam öncesinden yapıp sabaha soğumuş olarak hazır tutabilirsiniz.

Fırında Yumurtalı Kahvaltılık Patates - Haşlanmış patates

Patateslerin kabuklarını soyun ve rendenizin en kalın kısmında rendeleyin.

Fırında Yumurtalı Kahvaltılık Patates - Rendelenmiş patates

Rendelediğiniz patatesleri tuz ve karabiberle karıştırın. Patatesleri çok ezmemeye çalışarak elinizle karıştırın.

Muffin kalıbını yağlayın.

Fırında Yumurtalı Kahvaltılık Patates - Muffin kalıbına ekleyin

Kalıbın her kısmında patates karışımından koyun, parmağınızla ortalarına bastırın, patatesler kenarlara doğru taşsın. Kenarlardan fazla taşması sizi endişelendirmesin. Piştikçe patatesler biraz çekip küçüleceklerdir.

Fırında Yumurtalı Kahvaltılık Patates - PAtatesleri bastırın

 

Patateslerin üstlerini fırçayla çok hafifçe tekrar yağlayın.

En son üzerlerine biraz daha tuz ve karabiber serpin.

Fırında Yumurtalı Kahvaltılık Patates - Muffin kalıbında

Önceden 200 dereceye ısıttığınız fırına kalıbı bu şekilde verin. 20-25 dakika kadar, hafifçe kızarana kadar (altın rengi)  kontrol ederek pişirin. Eğer patatesler pişmiyor gibi görünürse ısıyı biraz daha arttırabilirsiniz. Ama dikkat edin yanmasın.

Fırında Yumurtalı Kahvaltılık Patates - Patatesler önce kızardı

 

Pişen patatesleri biraz soğumaya bırakın. Yumurtalarla birlikte tekrar fırınlanacağı için soğumasında bir sakınca yok. Birkaç saat öncesinden hazırlayıp yumurtaları kırmak için bekletebilirsiniz.

Fırında Yumurtalı Kahvaltılık Patates - Yumurtaları kırın

Her bir kalıbın içine birer tane yumurtayı kırın. 10-15 dakika kadar yumurtalarla birlikte tekrar pişirin. Pişme süresi yumurtayı nasıl sevdiğinize bağlı. Mesela yumurta sarısının hafifçe yumuşak kalmasını istiyorsanız 12 dakika civarı yeterli gibi. Yine de kontrol ederek pişirin.

Kahvaltılık Patatesli Fırında Yumurta Son hali

Afiyet olsun.

Alternatif olarak Patatesin içine ince yeşil soğan doğrayan ve pastırma ekleyen bir tarif de var. Pastırma güzel fikir görünüyor.
Fırında Kahvaltılık Patates Pastırma Yumurta

Tarif ve fotoğrafların kaynağı: Eggs in Hash Brown Nests