Özellikle çalışan insanlar için sağlıklı atıştırmalıklar çok önemli.

Öğle yemeği öncesi veye akşamüzeri saatlerinde açlık hissimiz artıyor. Bu açlığı geçiştirmek yerine sağlıklı atıştırmalıklar tüketerek hem metabolizmamızı hızlı tutabilir, hem de vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlayabiliriz.

Eğer bu acıkma saatlerinde hazır atıştırmalık, çikolata, bisküvi benzeri şeylere yöneliyorsanız, hem sağlıksız besleniyor, hem kan şekerinizi yükselterek kendinize zarar veriyorsunuz.

Evinizde hazırlayıp ofise götürebileceğiniz bu tarifleri mutlaka denemenizi tavsiye ederim.

Fıstık Ezmesi Dolgulu Atıştırmalık Elma

Bir elmayı ikiye bölün.  Ortasını kaşıkla oyun.  Açtığınız boşluğa fıstık ezmesi doldurun. Fıstık ezmesi içine de isteğinize göre, müsli – mısır gevreği – kuruyemiş gibi malzemeler ekleyebilirsiniz. Bu tarifi ayrıca, elmaları halka dilim şeklinde keserek, fıstık ezmesini iki halka arasına sürerek de yapabilirsiniz. Bu şekilde paketlemesi de kolay olabilir.

Yoğurt İçinde Taze Meyveler

Tarife gerek yok aslında. Bir gün önceden buzlukta dondurduğunuz taze meyve parçalarını bir kase yoğur içine karıştırarak çok sağlıklı bir atıştırmalık yapabilirsiniz.

 

Peynir Dolgulu Tatlı Biberler

Bu biberleri hazır olarak alabileceğiniz gibi kendiniz de sevdiğiniz peynirlerle doldurabilirsiniz. Hem peynir hem biberler oldukça sağlıklı bir atıştırmalık olacak.

Haşlanmış yumurta

Belki kokusundan tedirgin olacaksınız, ama haşlanmış yumurta en başarılı atıştırmalıklardan biri. Hem besleyici, hem de uzun süre tok tutucu özelliğiyle, akşam yemeğinde daha az tüketmenizi de sağlayabilir.

Mevsime Göre Havuç veye Salatalık

Havuç veya salatalık saklaması en kolay atıştırmalıklardan. Hem çabuk bozulmuyorlar, hem yemek için ekstra kap, çatal-kaşık gerekmiyor. Hem de kokusuz olduğu için etrafınızı rahatsız etmiyor. Salatalıkları biraz daha zengin bir atıştırmalık haline getirmek için, içlerini oyup kayık haline getirin. Boşluklara ufaladığınız peynir ve dereotu/maydanoz karışımını koyun.

Kuruyemişler

Yine saklaması ve tüketmesi en kolay atıştırmalıklardan. Ceviz, fıstık, fındık ve badem en besleyici kuruyemişlerden. Çok fazla tüketmemek kaydıyla kuruyemişler sağlıklı yağları ve lifleri ile çok faydalılar.

Patlamış Mısır

Patlamış mısır yaparken çok fazla yağ ve tuz kullanmadığınız müddetçe gerçekten zararsız ve doyurucu bir atıştırmalık olabilir. Tüketirken tatlandırmak için üzerine bal bile dökebilirsiniz. Deneyin…

Humuslu Dip Sos

Bir kavanoz içine bir miktar humus koyup, içine uzun dilimler şeklinde hazırladığınız, salatalık ve havuçları koyarak kapağını kapatabilir ve ofiste acıktığınızde kolayca tüketebilirsiniz. Humus’un besleyiciliği ve sebzelerin hafifliği güzel bir birleşim olacak