Bu hindistan cevizli sütlü topları yapmak bir anda geldi aklıma. Evde fazlaca süt olunca ne yapsam ne yapsam diye düşünürken kolay bir sütlü tatlı yapayım dedim.

Biliyorsunuz artık organik şeylere ulaşmak ya çok zor, yada çok pahalı oluyorlar. Geçenlerde sokağın başına sütçü gelmişti. Bu sütçüden daha önceleri de süt almıştık. Gerçekten kaliteli bir sütü var. Sütün üstünde unuttuğumuz o kaymaklar bu sütçünün sütünde hala var. Her ne kadar ben süt sevmesem de hazır sütçü gelmişken taze süt alıp kutu sütlerden kısa bir süreliğine de olsa kurtulmak istemiştim. Sütü sevmemek onun faydalarını göz ardı edebileceğim anlamına gelmiyor tabiki. Malesef her zaman gelmiyor bu sütçümüz. Geldiği bazı zamanlarda denk gelirsek dayanamayıp 5 kg birden süt alıyoruz. Tabi evde 2 kişi olunca 5 kg süt bitmek bilmiyor.

Ben sütü çok sevmesem de eşim tam bir süt canavarı. Ben de onun hatırına içmeye çalışıyorum genelde. Aslında çok faydalı biliyorum ama hep çocukluktan kalma alışkanlık benimki. Annem çocukkken hep çiğ yumurtalı süt içirirdi bize. O gün bugündür nefret ediyorum sütten. Pişerken çıkan o kokuya dayanamıyorum. Ama reklamlarda da denildiği gibi sütün bize sağladıklarına mecburuz.

Aldık yine 5 kg süt. Bir kısmı ile yoğurt yaptım, bir kısmını eşim ile beraber içtik. Eee kalan kısmı var tabi. 5  kg süt iki kişi nasıl tüketeceksin.

En iyisi sütlü bir tatlı yapayım dedim ve bu güzel hindistan cevizli sütlü topları yapmaya karar verdim.  Aslında sütlü irmik tatlısına benzer şekilde yapılıyor. Ama birkaç ufak dokunuşla, irmik tatlısından pratik lezzetli ev yapımı lokum haline dönüşüyor.

Yapımı basit, pratik sütlü irmik tatlısı. Kolay yapılan tatlılar arasında birinci sırada yer alabilecek bir tarif. Hatta evde lokum yapmak istiyorum diyenler için bile alternatif olacak bir lezzet.

Ben evde süt çok var diye 6 bardak süt kullandım. Yani 2 ölçü yaptım. İki ölçüde bu yuvarlak toplardan tam 82 adet çıktı. Bir kısmını anneme oturmaya giderken götürdüm, bir kısmını komşumun küçük kızına verdim, bir kısmını gittiğim kursta kurs arkadaşlarıma götürdüm ve bir kısmını da biz yedik. Sonuç bitti tabi. :)

Bitti bitmesine ama hem komşular, hem kurs arkadaşlarım hem de annemler çok beğendiler. 3 ayrı kişi bu tatlının tarifini hemen istedi benden.

Sizinle de paylaşıyorum, bence siz de mutlaka deneyin. Hem faydalı,hem pratik hem de çok kolay bir tatlı. Sizden de tarif isteyecekler emin olun :)

Sütlü İrmik Tatlısı – İrmikli Lokum Malzemeleri

 • 3 su bardağı süt
 • 8 yemek kaşığı dolusu irmik
 • 8 yemek kaşığı şeker (çok tatlı isterseniz 10 kaşık kullanın)
 • 1 paket toz krem şanti (1 paketin içinden iki poşet çıkıyor genelde, yani iki poşeti de kullanın)
 • 100 gram kadar hindistan cevizi (İsterseniz toz fındık-fıstık-ceviz gibi malzemeler kullanabilirsiniz)
 • Üzerine süslemek için badem

İrmikli Lokumun Hazırlanışı

 • Süt, irmik ve şekeri bir tencerede muhallebi kıvamına gelene kadar kaynatın.
 • Tencerenin içindeki muhallebinin soğumasını bekleyin.
 • Soğuyan tencereye 2 tane toz krem şanti poşetini ekleyin.

 • Muhallebiye krem şantiyi bir kaşık yardımı ile iyice yedirin.
 • Bu aşamada irmik tatlısı şeklinde oldu. Sırada irmik tatlısının sunumunu lokum şekline getirmek var.
 • Muhallebiden ceviz büyüklüğünde parçalar koparıp yuvarlak şekiller verin.
 • İsterseniz yarısını yaptıktan sonra, muhallebiye bir miktar kakao karıştırıp, iki renk yapabilirsiniz.
 • Bu sırada yanınızda bir kase su bulundurun. Yuvarlakları düzgün hale getirmek için bazen elinizi ıslatmanız gerekebilir.
 • Yuvarlakları bir tabağa döktüğünüz hindistan cevizine iyice bulayın. (Toz fındık – fıstık kullanabilirsiiz?
 • Yuvarlak olarak hazırladığınız topların üzerine badem ekleyin. Fındık da olabilir.

Herkese afiyet olsun.

Not:

Bu irmik tatlısını, Lokum tarifi diye yazdım. Ama tabi ki evde kolay lokum benzeri bir tatlı olduğu için bu şekilde isimlendiriliyor. Gerçek lokumun yapımının ne kadar zahmetli olduğunu bilmeyen yoktur. Gerçek Türk Lokumunu geleneksel olarak yapan, bu işi yüz yıldan fazladır yapan markalara da saygısızlık etmek gibi olmasın. Lokumu çok sevdiğimiz için böyle diyoruz :)