Pirinconi Tarifi yada diğer ismiyle Tavuklu pilav. Tavuklu pilav deyince herkesin aklına ilk olarak mevlüt pilavı gelir. Pirinconi ise içindeki soğanı, pul biberi ve salçası ile mevlüt pilavından ayrıdır. Pirinconi, lazlara özel, Karadeniz yöresinin pilavı. Bazıları Birinconi diye de söylüyor ismin.

Rahmetli Nafia babaannem çok güzel yapardı bu pilavı. Babaannemi video ya çekme şansım olmadı ama babamın yengesi canım Makbule babaannemin anlatımını ekliyorum tarife.


(Babannemden tarifi aldım ama henüz yapıp fotoğrafını çekme fırsatım olmadı. Kısa zamanda deneyip fotoğraflamaya çalışacağım)

Bizim Karadeniz insanı ayrı bir hoştur.  Karadeniz insanı olmak ve Karadeniz kadını olmak iki farklı şeydir. Özeldir Karadeniz kadını. Yaşları vardır ama her zaman yanlarında çocukluklarıyla beraber gezerler. Yılların yorgunluğu suratlarında çizgileri oluştursa da her daim çalışkan, her daim güleryüzlüdürler. Hem bahçede çalışır, hem ailenin geçimini sağlarlar. Genelde de evde karar alınma aşamasındaki sorulara verilen cevap “Git,annene sor. O ne derse !?” şeklinde olur. Karadeniz kadını gibi Karadeniz insanı da özeldir aslında. Karadeniz insanı için Coğrafya şartları ne kadar ağır olsa da neşe ve eğlence vazgeçilmezdir. O yüzdendir zaten temel fıkraları, lazların hikayeleri en ufak bir tulum veya kemençe sesine oynanan horonlar ve daha birçokları. Biz Artvin – Hopa lıyız. Lazız anlayacağınız. Bakmayın bize sizin kafanız öğleden sonra duruyormuş, doğru mu? demelerine. Bu tam bir yanlış anlaşılmadan ibarettir. İşin gerçeği ise şöyledir. Biz lazların kafası öğlen 12:00 ‘e kadar çok fazla çalışır, öğlen 12:00 dan sonra normal insan zekasına iner. Anlayacağınız Lazların aklı ile başetmeye çalışmayın gerçekten zorlanırsınız. Benden söylemesi :) Bu arada Hopa Belediyesi Hopayı merak edenler için sanal tur koymuş sitesine. Merak edenler için eklemek istedim.

Ve Makbule babaannem. Tam bir Karadeniz kadınıdır. Farklıdır yaptığı yemeklerle. Yöresel yemekler konusunda eline su dökülemez. Hele bir laz böreği yapar anlatamam. Eli ve mutfağı çok başarılı diye adlandırılan isimlerdendir. Bu yemeği Makbule babaanne yaptı diyorsa biri yemeğin adını sormanıza gerek yok tadına zaten doyamayacaksınızdır.

Makbule babaannem farklıdır anlattığı hikayelerle. Hele yarı lazca yarı türkçe anlatılan o hikayeler herkesi kahkahalara boğar. Hikaye lazca olunca ortamda laz olmayanlar  anlamaz ne dendiğini ama yinede gülerler çünkü o kahkaha ortamında dayanamazlar daha fazla. Uyarlar ortama. Sorun ona , pata pata elek varmış  ne olmuş anlatsın size. Hakvereceksiniz bana :)

Makbule babaanneyi “Makbule Babaanne” yapan en önemli özellik ise ailenin damatlarını çok sevmesidir.Ailenin damatlarının onda ayrı bir yeri vardır. Damatların gömlek ceplerine doldurduğu kavrulmuş fındıkları ile ünlüdür. Evlendiyseniz eğer Makbule babaannenin eli öpülmeye gidilecek, o kavrulmuş fındıklar gömlek cebine konulacak arkadaş.  İlk evlendiğim zamanlarda elini öpmeye gittiğimizde benim eşimin de gömlek cebine doldurmuştu bir avuç kavrulmuş fındığı.

Makbule babaanne Nafia babaannemden sonra hayattaki tek büyüğümüzdür. Keyiflidir, neşelidir, sevecendir, çocukları çok sever (memleketteki herkes onun çocuğu sanırsınız), bonkördür (çocukken aldığım bayram harçlıklarından biliyorum) ve içinde gerçekten bir çocuk yaşatır.

Telefon açarım mesela. Eeee Makbuyleyçkimi napiyon diye başlarım onunla her konuşmama. Sanki bir büyük ile değil de yaşıtım bir arkadaş ile konuşur gibi. (Bu seslenme edası da lazcadan gelir. Benim Makbulem canım Makbulem demek gibidir bu seslenme. ) Bakmayın yaşının olduğuna her türlü çılgınlığa hazırdır. Hani arkadaşımla bile yapamam dediğiniz her fikri Makbule babaanne ile yapabilirsiniz. Yeter ki söyleyin hadi yapalım diye. Canım Makbuylem benim. (yanlış yazmadım ben ona hep Makbuyle derim)

İşte size Makbule Babaannenin anlatımıyla tavuklu pilav tarifi. Aslında lazcadaki adı ile Pirinconi tarifi. Tarifi videoya çeken Makbule babaannemin öz torunu Evrim Yamak. Yani benim babamın amcasının oğlunun kızı (kısacası kuzenim) Makbule babaannemin diline, Evrim’in eline sağlık. Evrim bana göre daha sık gider memlekete. Memlekete gittikçe bu tarz yöresel yemeklerin tarifi için bize video göndereceğini söyledi. Yardımları için ayrıca koca bir teşekkürüde hak ediyor. Ellerinize, gönlünüze sağlık. Buyrun size Tavuklu Pilav Pirinconi tarifi.

Tavuklu Pilav – Pirinconi Malzemeler

 • 1 büyük boy soğan
 • 2 parça tavuk eti (en güzel tat için tavuk kalça eti kullanın Nafia babaannem hep öyle yapardı.)
 • 1 çorba kaşığı salça
 • Zeytinyağı
 • 1 su bardagi pirinç
 • Tuz, Karabiber, Pul biber

Pirinconi Nasıl Yapılır

 • Tavukları yeterli miktar suyun içinde haşlayın. Kenarda bekletin.
 • Yemeklik kestiğiniz soğanı yağda kavurun.
 • Pirinci ekleyin biraz daha kavurun. Çok fazla kavurmayın. Pirinç çok kurumasın.
 • Salçayı ekleyin. Bir iki çevirin tencerede.
 • Pulbiberini ekleyin. Tuzu ekleyin.
 • Tavuğu incecik didip onuda ekleyin.
 • Üzerine bir bardak su ekleyin. Tavuk piştiği için sadece pirincin pişmesine yetecek kadar normal pilav ölçünüz oranında su koyun. (ben genelde pirincin üstünü geçecek kadar koyuyorum).
 • Pirinç suyu çekince 15 dk dinlendirin.
 • Sıcak sıcak servis yapın.

Afiyet olsun.

 • Karadeniz yöresinin yemek tarifleri arasında benim canım anneannem Ayşe Seber’in anlattığı Laz böreği tarifi videosunu görmek için tıklayın.
 • Karadeniz yöresinin meşhur şekerli helvası diğer bir deyişle havla tarifi de canım Ferya yengemden (Dayımın eşinin annesi) yine videolu ve tarif detaylarıyla.
 • Sadece karadeniz yöresine ait olmasada ben Un helvasını onun kadar iyi yapan ikinci bir insan tanımıyorum. Canım Nuray yengemdem (amcamın eşi) un helvası tarifi video ve detaylı anlatımıyla.
 • Ve bu da annemden hamsili pilav tarifi. Rezilliğime gülmeyin annemi videoya çekmemişim hala. Onun tarifi ile hamsili pilav tarifi.