Kek tarifi deyip geçmemek lazım. Hepimizin aklında basit kek tarifleri vardır aslında. Ama yine de farklı kek türlerini de araştırıp denemek isteriz. Zaman zaman farklı-değişik tarifler internette popüler oluyor. Bazen ünlü isimlerin programlarında görüyoruz(Oktay Usta-Nurselin Mutfağı-Arda… gibi), bazen belli pastaneler markalar meşhur ediyor, bazen de yurtdışında önce popüler oluyor sonra bize geliyor. Bazı kek tariflerinin popülerliği de hiç geçmiyor. Mesela bir Brownie Kek Tarifi her zaman popüler, her zaman çok aranan tariflerdendir.

Bu yazıda popüler kek tariflerini bir araya getirmeye çalıştım.

Hem tarifleri tek bir yerde topluca bulabilecek, hem de birbiriyle kıyaslayarak seçim yapabileceksiniz umarım. Bazı kek tariflerini kendi sayfamdan link vereceğim, bazılarını da en güzel yapan farklı sitelerden. Siz de bu sayfaya katkıda bulunmak için yorum yazabilirsiniz. Birbirinden güzel kek tariflerine başlayalım.

Ağlayan Kek Tarifi – Ağlayan Pasta

Bu kekin içi de dışı da bol kakaolu ve ıslak. Ağlayan kek denmesinin sebebi üzerine dökülen çikolatalı sosun , kek kesildiğinde damla damla kekin üzerine akmasından. Aslında Kek yerine Pasta da denebilir bu tatlıya. Anlatırken bile insanın ağzı sulanıyor :) Kısaca, bol sütle ıslatılmış kakaolu kek, üzerine dökülen beyaz krema, onun da üzerine en son çikolatalı sos ve son olarak fındık… Dr.Oetker Ağlayan Pasta Tarifi

Kolay Kek Tarifi

Daha önce bir kolay tarifi paylaşmıştım. En klasik kolay kek tariflerinden biri. Az malzemeyle, hızlı ve kolay kek yapmak için ideal.

Pudingli Kek – Dolgulu Kek

Dolgulu kek yapımı için farklı yöntemler bulunabilir. Muffin-cupcakeler içleri oyularak dolgulu yapılabiliyor. Bir diğeri de İçi Puding Dolgulu Kek Tarifi

Çikolatalı Kek Tarifi

En çok aranan keklerden biridir sanırım. Çikolatalı Kek hem yapımı kolay hem de çikolata ile lezzeti garanti sayılabilecek bir tarif.

Tencerede Kek Yapılışı

Tencerede kek tarifi yeni moda oldu galiba. Yada ben yeni görüyorum, öğreniyorum. Fırında kekin pişmesini uzun süre beklemek yerine tencerede daha kolay kek pişiyor. Çok fazla kabarmıyor ama yumuşacık lezzetli bir kekiniz oluyor.

Cup Kek – Muffin Tarifi

Fazla söze gerek yok, cupcake yada muffin tarifi, özellikle kutlamalar, doğumgünleri gibi özel zamanlarda güzelce süslenebilmesinden dolayı çok tercih ediliyor. Üzerlerine şeker hamuru yada farklı kremalarla çok özel süslemeler yapabilirsiniz. Yada keki dilim dilim yapmak yerine bu minik cupkeklerden yapabilirsiniz.

Yazının devamında alttaki kek tariflerini de incelemeye çalışacağım. Sufle Tarifi,  Kakaolu Islak Kek Tarifi – Bronwie Tarifi, Fincan kek, Meyveli Kek Tarifi, Havuçlu Kek, Zebra Kek tarifi